Udstillingen på JANUS - Museum for Samtidskunst præsenterer en række kunstnere, der har skabt en karriere uden for det etablerede kunstmiljø. Deres værker rummer overraskende løsninger, finurlige motiver og en unik farvepalet. Kunstnernes foretrukne temaer som "jeg holder af hverdagen", "folk og fæ", "under overfladen" og "angsten for det tomme rum" præsenteres i de smukke udstillingssale.
En anderledes kunstoplevelseUdstillingen "De skøre, de skæve og de virk'li sjove" tager udgangspunkt i JANUS' egen samling, men suppleres af nøje udvalgte indlån, der understøtter og komplementerer samlingens værker. Blandt de repræsenterede kunstnere er Otto Poulsen, Anton Laier, Jens Arne Hansen, Hans Sandman, Ann Jacoby Lundén, Tøns B. Nielsen, Otto Frello, Børge Christiansen og mange flere.
Skab din egen kunstI rummet Kunstnerhjemmet kan du bygge med alskens dippedutter og dingenoter efter din fantasi. Når du er færdig, kan du vælge at lade dit værk blive en del af udstillingen eller tage det med hjem. Du kan også dele et billede af din skulptur på Instagram med tagget #JANUSBygger.
Praktisk information
Datoer: Torsdag 13. februar til søndag 16. februar 2025
Tid: Hver dag kl. 10:00
Sted: JANUS - Vestjyllands Kunstmuseum, Lærkevej 25, 6862 Tistrup
Entré: Ikke oplyst
Kontakt: janusbygningen@vardemuseerne.dk / +45 75 29 98 25
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her